Ostatnio bardzo popularne stało się określenie superfoods, dla określania nieprzetworzonej żywności pochodzenia naturalnego, bogatej w składniki odżywcze, których ilość i właściwości mają działać korzystnie na organizm człowieka i biorąc pod uwagę ten sposób definiowania, kiszonki śmiało możemy określić mianem superżywności. Wydaje się, że kiszonki jadł każdy z nas i wie o nich wiele, ale czy znacie wszystkie ich właściwości?
To naturalne probiotyki
Nie każdy wie, że spożywanie kiszonek to sprawdzony i poparty badaniami sposób na przywrócenie równowagi flory bakteryjnej w organizmie np.: po antybiotykoterapii. Obecne w kiszonkach żywe kultury bakterii mlekowych, które żyją w naszym przewodzie pokarmowym, eliminują drobnoustroje chorobotwórcze, chroniąc przed zatruciami, pokarmowymi, biegunkami i innymi infekcjami bakteryjnymi czy wirusowymi. Dodatkowo pobudzają naszą odporność, usuwając toksyny z przewodu pokarmowego. Działają też przeciwzapalnie i mają pozytywne działanie przy chorobach przewodu pokarmowego.
Wspierają procesy trawienne
Wysoka zawartość błonnika pokarmowego w kiszonkach działa wspomagająco na pracę jelit, reguluje rytm wypróżnień i pomaga w leczeniu zaparć. Biorąc pod uwagę fakt, że od wielu lat badania wskazują, że w naszej diecie jest za mało błonnika, warto zadbać o jego odpowiednią ilość, by chociażby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.
Bogate źródło witamin i składników mineralnych
Produkty naturalnie kiszone, jak np.: kapusta czy ogórki dostępne w naszym sklepie, to świetne źródło witamin z grupy B oraz E, K, C i prowitaminy A. Witaminy te są przeciwutleniaczami, które doskonale zwalczają wolne rodniki. Dzięki temu chronią przed pogorszeniem wzroku, zapaleniem stawów, przyspieszeniem procesu starzenia, uszkodzeniem komórek nerwowych w mózgu, zmniejszają też ryzyko chorób serca i nowotworów. Ponadto kwaśne otoczenie i proces fermentacji działają stabilizująco nawet na najwrażliwsze z witamin – jak witamina C. Właśnie to sprawia, że witaminy nie ulegają rozkładowi. Dodatkowo kwasowe środowisko wpływa korzystnie na przyswajalność, dzięki czemu wszystkie składniki odżywcze mogą być w pełni wykorzystane przez organizm. Kiszonki są również bogactwem takich pierwiastków jak potas, wapń, fosfor i magnez. Ciekawostką jest, że w przypadku witamin B2 i PP, ze względu na proces fermentacji kiszonki mają ich znacznie więcej niż świeże warzywa.
Świetny składnik diety odchudzającej
Produkty kiszone ze względu na swoją niską kaloryczność są częstym i zdrowym składnikiem diet odchudzających. Podczas procesu fermentacji zmniejsza się ilość zawartego cukru, a co za tym idzie również ilość kalorii. Z kolei duża zawartość błonnika sprawia, że szybko odczuwamy uczucie sytości, co jest ważne szczególnie w dietach mających na celu redukcję masy ciała.
Obniżają poziom cholesterolu
Oprócz wielu innych zalet, produkty poddane procesowi fermentacji obniżają także poziom złego cholesterolu we krwi. Dzieje się tak nie tylko za sprawą wysokiej zawartości błonnika, ale również przez niektóre bakterie mikrobiotyczne, które przetwarzają go w sterole.
Patrząc na powyższe właściwości kiszonek warto zaopatrzyć swoją zimową spiżarnię w produkty, które są naturalnie wytwarzane, jak te w Kredensie Jasia i Helenki. Szczególnie polecamy różne rodzaje kiszonej kapusty (standardowej, z grzybami lub z marchewką), bo jak pokazują badania to właśnie kapusta jest najpopularniejsza w Polsce wśród produktów kiszonych, a przeciętny Polak zjada jej aż 5 kg rocznie! Jesteśmy pewni, że każdy z Was zna pyszny smak zrobionej, tak jak nasza, tradycyjnymi sposobami kapusty, ale warto też pamiętać, że ma ona oprócz walorów smakowych, wiele innych zalet zdrowotnych. W naszej ofercie mamy również przepyszne ogórki kiszone, które cieszą się nie mniejszą popularnością i uznaniem wśród wielbicieli kiszonek.